1. Volunteering for becoming an outdoor practitioner 2.Solidarity Sustainability in Action
Az Outward Bound Romania 2021 óta rendelkezik az Európai Szolidaritási Testület (ESC) akkreditációjával az önkéntes projekteket illetően. A 2021-2027 közötti időszakra cselekvési tervet készítettünk a következő célokkal:
– a különböző hátterű fiatalok befogadásának elősegítése, a sokszínűség értékelése és a szolidaritási akciók megvalósítása a helyi fiatalok és az európai önkéntesek, valamint a helyi közösség között
– felhívni a figyelmet a környezet védelemre, a fenntartható életvitelre, és lehetővé tenni a fogyasztási szokások megváltoztatását valamint egy zöldebb életmódot ösztönözni úgy a helyi mint a nemzetközi fiatalok körében
-reziliencia kialakítása, hogy rugalmasan tudják a nehéz helyzeteket is kezelni a helyi fiatalok és a rövid és hosszú távú európai önkéntesek körében
Minden tevékenység az Európai Unió ESC programjának társfinanszírozásával valósul meg.
A harmadik évben a következőket valósítottuk meg:
1.Önkéntesség az outdoor gzakornokká váláshoz: hosszú távú önkéntes program 5 fiatal számára: ön-kénteseink Lettországból, Olaszországból és Romániából 9 hónaot töltöttek velünk, önkénteseink Ma-gyarországról és Lettországból kicsivel több mint 7 hónap voltak itt
2.Szolidaritás és Fenntarthatóság Lendületben: rövid távú csoportos önkéntes program 11 fiatal szá-mára, akik Málta, Spanyolország, Németország, Lengyelország, Franciaország, Lettország, Ciprus és Ír-ország területéről érkeztek hozzánk, 2024. szeptember 24. – október 7. között.
Helyszín: Outward Bound Románia Ifjúsági Központ Sovatán, Görgényi Havasok, Bözödi tó
A résztvevők profilja:
– életkor 18-30 év
– nyitott gondolkodású, szereti a gyerekekkel, fiatalokkal és felnőttekkel való munkát – érdeklődik a szabadtéri oktatás és ifjúsági tevékenységek gyakorlati tapasztalatainak megszerzése iránt
– fejlődni szeretne fizikai és mentális téren is kihívást jelentő tevékenységek és szórakoztató kalandok által
– szereti a természetet és a szabadtéri tevékenységeket
– jó angol nyelvtudás, írásban és szóban
– jó fizikai állapot, formában és egészséges
– erősen motivált a projektekben való részvételre, a munkavégzésre és a többi EU-s fiatalokkal való közös fejlődésre.
A rövid távú önkéntes program tájékoztatója: https://drive.google.com/file/d/1OQnVVO4APlijPPvPev2-nZ4epcU1ujOG/view?usp=drive_link A hosszú távú önkéntes program tájékoztatója: https://drive.google.com/file/d/1UDfgKrE46Mu2_Gx-qr1Hg2RcBmUTnXl5/view?usp=drive_link
A rövid távú csapat önkéntes program elemei: ismerkedő tevékenységek, csapatépítő feladatok, ex-pedíció, mászás a kötélkertben, szalmából készült jurta felújítása, az ifjúsági központunkban lévő kis tó körüli terület rendezése, fűszerkert és labirintus építése kövekből, túraösvény felújítása, alma- és teafű gyűjtés, kulturális programok, helyi fiatalok számára szervezett csapatépítő program, kirándulások a Gyilkos-tóhoz és a Békási-szoroshoz.
A csapat önkéntes projekt eredményei:
-Az autentikus kalandok során a önkéntesek fejlesztették önbizalmukat, másokba vetett bizalmukat, együttműködési készségeiket, vezetői képességeiket és döntéshozatali készségeiket.
-A személyes határok átlépésével és különböző kihívásokkal szembenézve a önkéntesek megtapasztal-ták, hogy reziliensebbek a nehéz helyzetekkel szemben, és erre a rezilienciára a jövőben is építhetnek.
-A önkéntesek megtapasztalták, hogy aktívan könnyebben elérhetik céljaikat, és felelősségteljesebbek lettek magukkal, a közösséggel és a természettel szemben.
-Tanultak a szolidaritásról: Az önkénte munka során a fiatalok szorosabb kötődést éreztek a helyszín-hez, míg a helyi fiatalok barátságosabb és kényelmesebb légkört tapasztalhattak meg a központunkban és annak környékén, ami lehetővé tette számukra, hogy jobban összpontosítsanak a személyes fejlő-désükre.
-Az önkéntesek és helyi fiatalok nyitottabbá váltak a kulturális különbségek megismerésére és elfoga-dására, valamint arra, hogy más gondolkodású és háttérrel rendelkező emberekkel működjenek együtt.
-Ezen kívül új személyes és szakmai kapcsolatokat építettek ki.
A hosszú távú egyéni önkéntesek feladatai és eredményei:
-Részvétel az élménypedagógiai képzések megszervezésében és végrehajtásában: A önkéntesek aktív szerepet játszottak ezen kezdeményezések végrehajtásában. Az első hónapokban megfigyelőként vet-tek részt, alkalmanként energizálókat vezettek és szabadidőben interakcióba léptek a résztvevőkkel. Később, miután megismerték a különböző tevékenységeket és a reflektálás folyamatát, egyre inkább bekapcsolódtak, miközben a trénereink felügyelték őket. Fokozatosan bonyolultabb feladatokat vettek át, beleértve a program egyes szakaszainak koordinálását és a kötél kerti tevékenységekben való rész-vételt. Az önkéntes program alatt (áprilistól decemberig) 73 programot szerveztünk, és minden önkén-tes minimum 25 programban vett részt. A program során a önkéntesek megtanulták, hogyan kell szabadtéri oktatási célú tevékenységeket elő-készíteni és tervezni. Ezen kívül elméleti és gyakorlati ismereteket szereztek a szervezet által alkalma-zott módszerekről és gyakorolták a csoportok facilitálását. Ezek a tapasztalatok bizalmat adtak nekik az emberekkel való munkában és fejlesztették vezetői képességeiket.
-Részvétel a belső képzéseken: Minden önkéntes az első hónapban részt vett egy nemzetközi program-ban, mint résztvevő, amelynek célja, hogy megismerkedjenek a módszereinkkel és tevékenységekkel. Ezt követően belső képzéseken vettek részt, amelyek az outdoor felszerelések használatára, a kötélkerti tevékenységek kezelésére, vízi és expedíciós programok lebonyolítására, elsősegélynyújtásra, valamint a fizikai, mentális és érzelmi biztonságra összpontosítottak. Ezeken a programokon keresztül a önkéntesek fejlesztették technikai készségeiket a kötélkerti elemek, sziklamászás és vízi tevékenységek használatában. Emellett kommunikációs, előadói és program facili-tálási készségeket is elsajátítottak.
-Felszerelések karbantartása: Amikor nem voltak oktatási programok, az önkéntesek az outdoor felsze-relésekkel és oktatási anyagokkal dolgoztak: előkészítették, rendezték, karbantartották azokat, amikor szükséges volt.
Ez a tevékenység segítette őket abban, hogy jobban megismerkedjenek a szükséges felszerelésekkel és anyagokkal, amelyek szükségesel a szabadtéri oktatási programok megvalósításához.
Fotók a programról:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.953542560151730&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.991008136405172&type=3