1,Green Horizons-Building Solidarity through outdoor programs 2.Volunteaming

Az Outward Bound Romania 2021 óta rendelkezik az Európai Szolidaritási Testület (ESC) akkreditációjával az önkéntes projekteket illetően. A 2021-2027 közötti időszakra cselekvési tervet készítettünk a következő célokkal:

– a különböző hátterű fiatalok befogadásának elősegítése,  a sokszínűség értékelése és a szolidaritási akciók megvalósítása a helyi fiatalok és az európai önkéntesek, valamint a helyi közösség között

– felhívni a figyelmet a környezet védelemre, a  fenntartható életvitelre, és lehetővé tenni a fogyasztási szokások megváltoztatását valamint egy  zöldebb életmódot ösztönözni úgy a helyi mint a nemzetközi fiatalok körében

-reziliencia kialakítása, hogy rugalmasan tudják a nehéz helyzeteket is kezelni a helyi fiatalok és a rövid és hosszú távú európai önkéntesek körében

Minden tevékenység az Európai Unió ESC programjának társfinanszírozásával valósul meg.

A második évben az alábbiakat valósítottuk meg:

Zöld Horizontok – Szolidaritás építése szabadtéri programokon keresztül: hosszú távú egyéni önkéntes program 5 fiatal számára: egy spanyol önkéntes (12 hónap), egy magyar és egy romániai önkéntes (9 hónap), egy lett önkéntes (5 hónap), és egy másik lett önkéntes (3,5 hónap).

Volunteaming: rövid távú, csoportos önkéntes program 27 fiatal részvételével Portugáliából, Spanyolországból, Görögországból, Olaszországból, Németországból, Szlovákiából, Franciaországból, Ausztriából, Lettországból és Romániából, 2023. szeptember 27. és október 10. között.

Helyszín: Outward Bound Románia Ifjúsági Központ, Szováta, Görgényi havasok és a Bözödi tó.

Résztvevők profilja:

– 18-30 év közötti életkor
– Nyitott gondolkodásmód, szívesen dolgozik gyermek-, ifjúsági és felnőtt csoportokkal
– Érdeklődés az outdoor oktatás és az ifjúsági munka gyakorlati tapasztalatainak megszerzése iránt
– Fizikai és mentális fejlődés iránti nyitottság kihívást jelentő tevékenységek és szórakoztató kalandok révén
– Szereti a természetet és a szabadtéri tevékenységeket
– Jó angol nyelvtudás (írásban és szóban)
– Jó fizikai kondíció, egészséges életmód
– Motivált az együttműködésre más EU-beli fiatalokkal.

Rövid távú önkéntes program információs levele: https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1FIj4hw6eQJXpBKrlDD-z3Cru7EDxk4if
Hosszú távú önkéntes program információs levele: https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1TR68ret5yWbBwr_1GzMBlgZl9aPIQv6s

A rövid távú csapat önkéntes program elemei:  ismerkedő és csapatépítő tevékenységek, expedíció, jurta renoválás, kültéri bútorok (padok, asztalok, kapu, pavilon) festése, kerítés építése az ifjúsági központban lévő tavacska köré,  túraösvények és a Bözödi tó partjának tisztítása, táborhelyek előkészítése ifjúsági csoportok számára a Görgényi havasokban, mászás a kötél kertben és kenuzás a Bözöd tavon kulturális programok, városnézés, kirándulás a Gyilkos-tóhoz és a Békási-szoroshoz.

A csapat önkéntes program eredményei:

-Az autentikus kalandok során az önkéntesek fejlesztették önbizalmukat, másokba vetett bizalmukat, az együttműködési képességeiket, vezetői készségeiket és döntéshozatali képességeiket.

-Személyes határaik átlépése és kihívásokkal való szembenézés révén megtapasztalták, hogy ellenállóbbak a nehéz helyzetekkel szemben, és ezt a rezilienciát a jövőben is kamatoztathatják.

-Felismerték, hogy aktívan cselekedve könnyebben elérhetik céljaikat, és felelősségtudatosabbá váltak önmagukkal, a helyi közösségeikkel és a természettel szemben.

-Tanultak a szolidaritás értékéről az önkéntes munkájuk során, amikor kényelmesebb teret teremtettek a helyi fiatalok számára, akik az oktatási programjainkban vesznek részt.

-Nyitottabbá váltak a kulturális különbségek megismerésére és elfogadására, valamint más háttérrel rendelkező emberekkel való együttműködésre.

-Új személyes és szakmai kapcsolatokat építettek ki.

A hosszú távú, egyéni önkéntesek feladatai:

  • Outdoor élménypedagógia módszerének tanulása: az önkéntesek érkezésük első hónapjában résztvevői minőségben vettek részt egy nemzetközi programon azért, hogy megismerjék módszerünket és tevékenységeinket. Ezt követően belső képzéseken vettek részt a szabadtéri felszerelések, a kötélpályák és az expedíciós tevékenységek alkalmazásáról.
  • Oktatási programok szervezése és megvalósítása: Az első hónapokban megfigyelőként vettek részt a programokon, majd energizáló tevékenységeket vezettek, kapcsolatot teremtettek a résztvevőkkel, és fokozatosan nagyobb szerepet kaptak a programok lebonyolításában és a kötélkerti tevékenységek vezetésében is.
  • Saját projektek megvalósítása

Hosszú távú, egyéni önkéntes program eredményei:

  • Megtanulták az oktatási célú outdoor programok tervezését és előkészítését, elsajátították a módszereinket és a csoportvezetési készségeket
  • Az TOT-képzés során technikai és facilitációs készségeik fejlődtek, így szakértőbbé váltak ifjúsági csoportokkal végzett munkájukban.
  • Nyelvi fejlődést értek el (román, magyar, angol nyelveken) és általában hatékonyabb kommunikációs készségekre tettek szert.
  • Fejlesztették rezilienciájukat.
  • Kulturális tudatosságuk jelentősen fejlődött.

Képek a programokról:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=outwardbound.ro&set=a.988297530009566 

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=outwardbound.ro&set=a.723167023189286